Söylentiler doğruydu: Facebook ana şirketi Meta, Meta Verified adlı Twitter Blue benzeri bir abonelik başlatmaya hazırlanıyor. Pazar sabahı Mark Zuckerberg, haberi paylaşmak için yeni başlattığı yayın kanalına gitti. Abonelik hizmetinin kullanıcılara mavi bir rozet, ek kimliğe bürünme koruması ve müşteri desteğine doğrudan erişim vereceğini söyledi. Zuckerberg, “Bu özellik, hizmetlerimiz genelinde özgünlüğü ve güvenliği artırmakla ilgilidir,” dedi ve Meta’nın aboneliği diğer ülkelere sunmadan önce Avustralya ve Yeni Zelanda’da test edeceğini ekledi. Meta Verified, kullanıcılar şirketin iOS ve Android’deki uygulamaları aracılığıyla abone olduklarında ayda 15 ABD dolarına mal olacak. Uygulama mağazası komisyonlarının uygulanmadığı web’de, hizmet aylık 12 USD’ye mal olacak. Abonelik hem Instagram hem de Facebook hesaplarını kapsayacaktır.

facebook gaming

Kullanıcıların Meta Verified’a kaydolmadan önce belirli uygunluk gereksinimlerini karşılamaları gerekecektir. Özellikle şirket, Engadget’e aboneliğin yalnızca 18 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından kullanılacağını söyledi. Meta ayrıca potansiyel abonelerin Facebook veya Instagram hesaplarındaki profil adı ve fotoğrafla eşleşen devlet tarafından verilen bir kimliği paylaşmalarını gerektirecektir. Doğrulandıktan sonra, doğrulama işleminden tekrar geçmeden profil adınızı, kullanıcı adınızı, doğum tarihinizi veya fotoğrafınızı değiştiremezsiniz. Bugünkü duyurudan önce not edilebilirlikleri nedeniyle doğrulanan hesaplar doğrulanmış olarak kalacaktır.

Mavi bir rozet ve aramada artan görünürlük gibi avantajların yanı sıra Meta, Doğrulanmış abonelere Facebook’ta içerik oluşturuculara bahşiş vermek için kullanabilecekleri dijital bir para birimi olan 100 ücretsiz yıldız sağlayacaktır. Abonelik ayrıca Hikayeler ve Makaralar’da kullanılmak üzere özel çıkartmalara erişim ile birlikte gelir. Meta’nın ücretli bir doğrulama hizmetini denemeye hazırlandığına dair söylentiler, tersine mühendis Alessandro Paluzzi’nin “ücretli mavi rozet” ve “kimlik doğrulaması”na atıfta bulunan kodu keşfetmesinin Şubat ayının başında dönmeye başladı. Pazar sabahı erken saatlerde, sosyal medya danışmanı ve eski Next Web muhabiri Matt Navarra, Meta’nın aboneliği detaylandıran bir Instagram destek sayfası yayınladığını, ancak daha sonra Zuckerberg’in Instagram gönderisinden önce kaldırdığını tespit etti.