Ana SayfaGüncelNazım Hikmet şiiri Twitter'da ban sebebi!

Nazım Hikmet şiiri Twitter’da ban sebebi!

Twitter bu kez de Nazım Hikmet şiiri ile gündemde… Suzerain isimli oyunda Nazım Hikmet Ran’ın şiirinin bulunduğu görseli paylaşan bir kullanıcının hesabının banlanması gözleri bir kez daha sosyal medya devlerinden olan Twitter’a çevirdi. Her gün milyonlarca alıntının tweet olarak paylaşılsa da neden Nazım Hikmet şiiri hesabı askıya alınıyor bilinmiyor.

Elon Musk ve Bill Gates gibi teknoloji dehalarının sosyal medya hesapları çalınarak yapılan Bitcoin paylaşımları bu yılın şüphesiz hiç unutulmayacak olaylarından birisi olarak kayıtlara geçti. Sosyal medya platformlarında veri güvenliği hakkında tartışmaya açan bu gelişme şimdilik unutulmamışken Twitter şimdi ise Reddit üzerinden bir paylaşım ile kullanıcıların gündeminde.

Nazım Hikmet şiiri için anında ‘ban’

‘Kivil’ adlı bir Twitter kullanıcısı Suzerain isimli bir oyunu önerirken konunun 1965 yılında geçtiğini ve oyuncunun aldığı kararlarla yönettiği ülkenin geleceğini belirleyebileceğini yazıyor. Paylaşımda ise görsel olarak oyunun içinde ünlü şairlerimizden Nâzım Hikmet Ran’ın bir şiirinden dizeleri bulunduğu görseli kullanıyor. Buraya kadar her şey normal… Ancak bir kaç saniye içinde hesap bloke oluyor. Paylaşım silindiğinde ise hesap yeniden açılıyor.

nazım hikmet şiiri twitter
Paylaşımda kullanılan Nazım Hikmet’in şiirinin yer aldığı görsel.

Bu paylaşımı silene kadar hesabının açılmadığını belirten kullanıcı, çareyi şiirin dizelerindeki bazı harfleri değiştirip de paylaşmakta buluyor.

Şiirin Türkçe versiyonu:

Sen esirliğim ve hürriyetimsin,

Çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,

Sen memleketimsin.

Sen ela gözlerinde yeşil hareler,

Sen büyük, güzel ve muzaffer,

Ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin…

Oyunun içinde yer alan şekli ise:

You are my enslavement and my freedom,

You are my flesh burning like a raw summer night,

Twitter, Nazım Hikmet Ran şiirinin hangi sebeple hesap kilitlemeye neden olduğu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir