Ana SayfaGüncelNijerya, Twitter yasağını kaldırıyor! İşte detaylar

Nijerya, Twitter yasağını kaldırıyor! İşte detaylar

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri şüphesiz Twitter. Popüler sosyal medya platformu, dünyanın hemen hemen her ülkesinde birçok kişi tarafından kullanılıyor. Ancak sosyal medyaya erişimi kısıtlı olan birçok ülke var. Örneğin Hindistan’da şu anda TikTok yasaklanmış durumda. Aynı şekilde geçtiğimiz aylarda Twitter’a erişim engeli getiren Nijerya, bu kararından bir şartla vazgeçti.

twitter

Haziran ayında erişim engeli getirilmişti

Haziran ayında, Nijerya Devlet Başkanı Muhammad Buhari’nin bir tweetinin Twitter tarafından kaldırılması ile ülke genelinde Twitter’a erişim yasağı gelmişti. Bu kararın ardından ülke genelinde hizmet sağlayan bütün operatörler platforma erişim engeli getirmişti. Nijerya vatandaşları çeşitli yollardan platforma ulaşabiliyordu ancak legal bir şekilde erişim kesinlikle sağlanamıyordu.

Nijerya Hükümeti, erişim engelinin kaldırılması konusunda Twitter ile yakın olduklarını duyurdu

Bugün Nijerya Hükümeti, erişim engelinin kaldırılması konusunda Twitter ile yakın olduklarını açıkladı. Nijerya devlet başkanı Buhari, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, “Ülke olarak, dijital şirketlerin platformlarını vatandaşlarımızın hayatlarını iyileştirmek, Nijerya’nın egemenliğine, kültürel değerlerine saygı duymak ve çevrimiçi güvenliği teşvik etmek için kullanmasını sağlamaya kararlıyız” dedi. Ayrıca Buhari, kullanıcıların platformu, sadece iş ve güvenli gezinti amaçlı kullanmasını istedi.

Büyük şirketler, bazen hükümetlere boyun eğebiliyor

Bu açıklama ile birlikte erişim engelinin kaldırılacağı sinyalleri aslında verilmiş oldu. Zaman zaman sosyal medya devleri ve büyük teknoloji şirketleri, bir ülkedeki internet kullanıcılarına ulaşabilmek için kendi kurallarından taviz verebiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Apple, Çin devleti ile Çin’deki vatandaşların verilerinin ülke sınırlarında kalması konusunda anlaştı. Twitter’ın da buna benzer bir düşüncede olduğu düşünülüyor.

Erişim engelinin kaldırılıp kaldırılmayacağı önümüzdeki günlerde çok daha net bir hâl alacak. Ancak uzaktan görünene göre, erişim engeli çok kısa bir süre içerisinde kaldırılacak. Yeni gelişmelerden en hızlı şekilde haberdar olmak için takipte kalın!

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir