Ana SayfaGüncelOpera, web sayfası ve makale özetleri için ChatGPT entegrasyonu ekliyor

Opera, web sayfası ve makale özetleri için ChatGPT entegrasyonu ekliyor

Opera yapay zeka konusunda all-in’e gidiyor. Bu hafta şirket, makalelerin ve web sayfalarının özetlerini oluşturmak için ChatGPT’yi kullanacak bir özellik olan “Shorten” ile başlayarak üretken AI yeteneklerini web tarayıcısına entegre etme planlarını paylaştı. Araç herkese açık hale geldiğinde, adres çubuğunun sağında yeni bir simge göreceksiniz. Dokunduğunuzda, ChatGPT’nin baktığınız web sayfasının madde işaretli bir özetini sağlayacağı bir kenar çubuğu açacaktır.

Makalelerin ve web sayfalarının özetlerini oluşturmak için bir kenar çubuğu içeren Opera'nın yeni ChatGPT entegrasyonunu gösteren bir ekran görüntüsü.

Opera’da pazarlama ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Jan Standel, The Verge’e verdiği demeçte, Shorten’in “çok yakında” kullanıcılara sunulmaya başlayacağını söyledi. Şirket, Opera deneyimini “arttıracağını” iddia ettiği yapay zeka destekli diğer özellikler üzerinde çalışıyor, ancak şirket bu eklemelerin neleri içereceğini detaylandırmadı.

Shorten’in duyurusu, Microsoft’un tarayıcıya “AI destekli bir yardımcı pilot” eklemek için Edge’i yeniden tasarladığını söylediği hafta geldi. Şirketin yeni Prometheus modelinin yapabileceği şeyler arasında web sayfalarını özetlemek yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Google’ın LaMDA platformu tarafından desteklenen bir AI sohbet robotu olan Bard üzerinde çalıştığını da paylaştı. Duyuruların zamanlaması, Opera ve Microsoft’un üretken yapay zekayı Google’ın tarayıcı pazarındaki hakimini kırmanın bir yolu olarak gördüğünü gösteriyor. Ancak, bu eklemelerin bir sonucu olarak insanların Chrome’dan gerçekten uzaklaşıp uzaklaşmadığını göreceğiz.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir