Ana SayfaGüncelPakistan, Wikipedia'nın engelini kaldırdı!

Pakistan, Wikipedia’nın engelini kaldırdı!

Pakistan’daki insanlar, ülkenin düzenleyicilerin “kıracı” olarak gördüğü içerik nedeniyle web sitesini engellemesinden üç gün sonra Wikipedia’yı bir kez daha kullanabilir. TechCrunch‘ın belirttiği gibi, başbakan Shehbaz Sharif, yasağın “bu konuda bazı sakıncalı içeriklere/kısalcı maddelere erişimi kısıtlamak için uygun bir önlem olmadığını” belirledikten sonra yetkililere Wikipedia’nın engelini kaldırmalarını emretti. Şerif’in ofisi yaptığı açıklamada, “bu battaniye yasağının istenmeyen sonuçlarının” “faydalardan” daha ağır bastığını söyledi.

Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) geçen Çarşamba günü Wikipedia’ya erişimi “bozdu” ve sitenin operatörlerini belirli içeriği kaldırmak veya yankılarla yüzleşmek için 48 saatleri olduğu konusunda uyardı. Görünüşe göre Wikipedia itiraz etti ve PTA Cuma günü Pakistan’daki siteyi engelledi.

Bu arada Şerif, “sosyal, kültürel ve dini hassasiyetlerimiz göz önüne alındığında, orantılılığın mihenk taşı üzerinde Wikipedia’da ve diğer çevrimiçi bilgi sitelerinde yayınlanan sakıncalı içeriğe erişimi kaldırmak veya engellemek için alternatif teknik önlemleri keşfetmek ve önermek” için bir kabine komitesi kuruyor. Komite ayrıca “yasadışı içeriği dengeli bir şekilde kontrol etmeyi” amaçlayan başka öneriler sunmakla görevlendiriliyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir