23 Nisan Pazartesi

Rusya son dakika kararıyla LinkedIn’i yasakladı

Moskova Şehir Mahkemesi tarafından LinkedIn Rusya topraklarında yasaklandı. Rusya’nın internet servisleri kanuna göre LinkedIn mahkemeye verilmişti. Mahkeme devam ederken LinkedIn’in erişimin engellendiği duyuruldu.


Rusya son zamanlarda sanal dünya için oldukça fazla kanun çıkartmaya başladı. Kanunlara uymayanları ise ülkesinde istemiyor ve gerekli olan bütün önlemleri alıyorlar. Yabancı meslektaşlardan gelen bilgilere göre LinkedIn’i Rusya tamamen yasakladı. Bu yasak karşısında sanal medya tam anlamıyla birbirine girdi ve ırk savaşları başladı. İş hayatıyla ilgili olan sosyal paylaşım sitesine an itibarıyla giriş yapılamıyor. İlgili girişimin mahkemeye verilmesinden dolayı Rusya siteye erişimi engelledi ve ülkedeki bütün internet sağlayıcılarının LinkedIn’e erişim engeli koymasını talep etti.

MOSKOVA ŞEHİR MAHKEMESİ ENGEL KOYULMASINI İSTEDİ

Moskova Şehir Mahkemesi bir süre önce kişisel verilerin korunması kanuna göre siteye erişimin engellenmesini istemişti. Bu karar geçtiğimiz günlerde masaya koyuldu ve an itibarıyla siteye erişim engellendi. İş hayatında popüler olan uygulama artık Rusya’da kullanılmıyor. İlgili kanundan bahsetmek gerekirse geçtiğimiz sene çıkan bir internet kanunu Rusya’da teknoloji girişimlerini bir hayli zorluyor. Teknoloji şirketleri zorlanabiliyor olabilir ama bu kişisel verilerin korunmasını isteyen vatandaşların en doğal hakkıdır.

Rusya’nın yeni çıkan kanununa göre, internet servislerinin Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgileri sadece ülke sınırları içerisinde olan veri merkezlerinde depolayabilir. Buna uymayan girişimler teker teker engellenmeye yada kapatılmaya devam ediliyor. Aslında bu tür kanunların olması çok iyi bir detaydır fakat bazı yenilikçi girişimcileri zorlayabilir. Türkiye’de hizmet veren birçok kişinin, Türk vatandaşları için ülkemiz sınırları içerisinde veri merkezi inşa etmesi kanunu ülkemiz adına yarar sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Johnny Sins

Johnny Sins Türk abur cuburlarını denedi!

Dünya çapında adını sıkça duyuran Johnny Sins,  geçtiğimiz günlerde YouTube kanalı açmıştı. Youtube kanalını açmasının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir