Ana SayfaGüncelSpotify çalışanların yüzde 6'sını işten çıkarıyor

Spotify çalışanların yüzde 6’sını işten çıkarıyor

CEO Daniel Ekwrote, çalışanlara gönderdiği bir mesajda Spotify’ın şirket çapında yeniden yapılanmanın bir parçası olarak işgücünün yüzde 6’sını işten çıkarıyor. Son kazanç raporuna göre, işini kaybedecek kesin kişi sayısı sağlanmadı, ancak şirket yaklaşık 9.800 kişiyi istihdam ediyor. Ek, ek olarak, baş içerik sorumlusu Dawn Ostroff’un değişikliklerin bir parçası olarak istifa ettiğini söyledi.

spotify

Google’ın Sundar Pichai’si gibi Ek, “bizi bugün buraya getiren hamleler için tam sorumluluk aldığını” söyledi. Şirket, çalışanlara ortalama 5 aylık kıdem tazminatı, tahakkuk eden ve kullanılmayan tatil süresi, kıdem tazminatı döneminde sağlık hizmetleri, göçmenlik desteği ve kariyer desteği sağlayacak. Spotify çalışanlarının çoğunluğu ABD merkezli, onu İsveç ve İngiltere izliyor.

Ek, şirketin mühendislik ve ürün çalışmalarını yeni baş ürün ve baş işletme görevlilerine devrederek “en üstte çalışma şeklimizi temelden değiştirdiğini” söyledi. “Bu değişiklikler, Spotify’ın geleceği üzerinde çalışmak için daha fazla zaman harcayacağım en iyi işimi yaptığım kısma geri dönmemi sağlayacak.”

 

Diğer teknoloji firmaları gibi Spotify da son birkaç yılda, özellikle podcasting alanında hızla genişledi. Podcast ağlarına, barındırma hizmetlerine ve The Joe Rogan Experience gibi şovlara bir milyar doların üzerinde para harcadı. Ek’e göre, bu çabanın çoğu, podcast içeriğini 40 kat büyüten baş içerik sorumlusu Dawn Ostroff tarafından yönlendirildi. Ancak değişikliklerin bir parçası olarak şirketten ayrılacak.

Spotify, kısmen ekonomideki gerileme ve kısmen işe alım çılgınlıkları nedeniyle toplu işten çıkarmalar yapmak için diğer teknoloji devlerine katılıyor. Son birkaç hafta içinde Microsoft, Amazon, Meta ve Google toplam 51.000 çalışanı işten çıkardı. Ancak 2020’den 2022’ye kadar bu şirketler bıraktıklarından çok daha fazla çalışanı işe aldı. Spotify’ın 2021’de 6.617 çalışanı ve işten çıkarmalardan önce bir yıl sonra 9.800 çalışanı vardı.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir