Ana SayfaGüncelTelegram kanallarından para kazanma dönemi başlıyor!

Telegram kanallarından para kazanma dönemi başlıyor!

Popüler sosyal medya uygulaması Telegram, önemli bir yeniliğe gidiyor. Uygulama, çıkış tarihinden yaklaşık sekiz yıl sonra reklamlara yer verecek. 500 Milyon’a yakın kullanıcısı olan platformdan artık para kazanılabilecek.

Telegram

2021 yılından itibaren reklam gösterilmeye başlanacak

Kurucusu Pavel Durov, Telegram kanalında yaptığı bir paylaşımda, platformun Facebook gibi reklamsever bir şirkete satılmadığını, ancak 2021’den itibaren şirketin bazı maliyetlerini karşılamak için reklam sunmaya başlayacağını söyledi.

Reklamlar sadece Telegram kanallarında gösterilecek

Uygulama içi reklamlar, sadece Telegram kanallarında gösterilecek. Telegram’ı yalnızca bir sohbet uygulaması olarak kullanıyorsanız, reklamları pek görmeyeceksiniz. Telegram kanalları genelde bir kişi veya kuruluş tarafından yönetiliyor ve azımsanamayacak kadar fazlası binlerce takipçiyi geçiyor. Durov, bazı popüler kanal sahiplerinin, takipçilerinden para kazanmak için üçüncü parti platformlar üzerinden zaten reklam gösterdiğini belirtiyor. Durov, “Yayınladıkları reklamlar normal mesajlar gibi görünüyor ancak öyle değil” ifadelerini kullandı. Ayrıca reklamların gizliliğinize saygı duyacağını ve uygulamanın kullanıcı deneyimine zarar vermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Özel konuşmalarda ve grup sohbetlerinde reklamlara yer verilmeyecek

Sohbetlere reklam gelecek mi diye endişelenmeyin, arkadaşlarınıza ve ailenize mesaj göndermek için Telegram kullanırsanız, konuşmalarınızda kesinlikle reklam görmeyeceksininiz. Ayrıca şu anda ücretsiz olarak kullanabildiğiniz tüm özellikler ücretsiz şekilde kalacaktır. Durov, “Özel bire bir sohbetlerde ve grup sohbetlerinde reklam göstermenin kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz” dedi. “İnsanlar arasındaki iletişim her türlü reklamdan uzak olmalıdır.”

Uzman kullanıcılar için çeşitli premium özellikler geliyor

Ek olarak, şirket, kuruluşuna ve uzman kullanıcılarına yönelik çeşitli premium özellikler sunmayı planlıyor. Durov, bunların neye benzediğine dair herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak profesyonel kişilerin işine yarayacağını söyledi.

Şirket, kullanıcı gizliliğine odaklandığını iddia ediyor

Gizliliğe odaklandığını iddia eden bir girişim için, bir yandan kullanıcılarının verilerini korurken diğer yandan da reklamlarla platformdan para kazanabileceğini öne sürmek size çok da inandırıcı gelmiyor olabilir. Ancak bazı şirketler bunu yapmayı başardı. Örneğin gizlilik odaklı Brave tarayıcı, kullanıcılarının gizliliğini korurken aynı zamanda kullanıcıların reklamlar sayesinde jeton kazanarak jetonları gerçek paraya çevirmesine olanak sağlıyor.

”Telegram reklamlardan para kazanmaya başlarsa, kullanıcılar da bundan yararlanmalıdır”

Görünüşe göre Telegram da Brave ile benzer bir yaklaşım benimsemeyi planlıyor. Durov, “Telegram reklamlardan para kazanmaya başlarsa, kullanıcılar da bundan yararlanmalıdır” diyor. Durov, şirketin para kazanma planlarının kullanıcıların deneyimini çok fazla etkilemeyeceğini iddia ediyor. Durov, “Planlarımız doğrultusunda, bunu çok etki göstermeyecek bir şekilde yapacağız. Çoğu kullanıcı neredeyse hiç değişiklik fark etmeyecek.” ifadelerini kullandı.

2021 yılıdnan itibaren Telegram kanalı olan herkes reklam özelliğini kullanabilecek

Dilerseniz siz de 2021 yılından itibaren Telegram kanalınızda reklamlara izin vererek bir miktar para elde edebileceksiniz. Kazanacağınız miktar sizin kanalınızın üye sayısına ve bu üyelerin aktiflik durumuna bağlı.

Telegram’ın yaptığı bu yeniliği nasıl buldunuz? Yorumlar kısmında fikrinizi belirtmeyi ihmal etmeyin!

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir