Ana SayfaGüncelTelegram, ücretli gönderileri kaldırmak zorunda kalacak!

Telegram, ücretli gönderileri kaldırmak zorunda kalacak!

Geçen yıl, popüler mesajlaşma platformu Telegram’ın kullanıcıları için yeni bir ücretli abonelik getirdiğini gördük. Tüm fikir, kullanıcılar için başka türlü kullanılamayacak bir dizi benzersiz özelliğin kilidini açmaktı. Ancak şimdi, uygulamanın mesajlaşma hizmeti aracılığıyla daha fazla gelir elde etmek için benzersiz bir görevde olduğunu düşünüyoruz.

Daha da ilginç olanı, platformun, App Store’da görülen uygulama içi satın alımları atlayabilmesi için iOS genelinde ödemeler için yeni bir mod eklemesiyle ilgisi var.

Uygulama tarafından yakın zamanda yayınlanan bir açıklama, firmanın artık ücretli gönderilerle bağlantılı özellikleri nasıl test etmediği hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Artık içerik oluşturucuların üçüncü taraf bağışlarını ve “izle ve öde” olan botlar gibi diğer özellikleri kullanmasını sağlamaya daha istekliler.

Dün, şirketin CEO’su halka açıldıUygulamanın, bu tür botlar aracılığıyla yapılan farklı işlemler için hiçbir kullanıcısından ücret almadığını hissetti. Haber yayıldıkça şirket, teknoloji devinden iOS uygulaması aracılığıyla özelliği kaldırmasını da talep etti.

Sosyal medya meraklısı Matt Navarra sayesinde, uygulamadaki bazı kanalların bu özellikten zaten en iyi şekilde yararlandığı ve içerik oluşturucuların belirli metinlere bakmak isteyen kullanıcılardan ücret alarak ekstra para kazanmalarına olanak tanıdığı haberini aldık. Bu özellik şirket tarafından resmi olarak duyurulmamış olsa da bu, henüz deneme aşamasında olduğu anlamına geliyor.

Ancak ilginç bulduğumuz şey, hikayenin iOS cihazlarda platformun uygulamasında bulunan ücretli gönderilere nasıl ışık tuttuğudur. Burada uygulama, kullanıcıların ödeme için App Store’un uygulama içi satın alma sistemi yerine kendi sistemlerini kullanmasını sağlıyor.

Apple’ın Telegram planlarından haberdar olup olmadığı henüz belli değil, ancak bu çok kapsamlı bir gerçek çünkü ödemeler için alternatif sistemler aracılığıyla uygulama içi içerik App Store’un politikasına uygun değil.

Uygulamalar arasında ücretli içerik sunan geliştiricilerin, bunu şirketin uygulama içi satın alma teklifleri aracılığıyla yapması gerekiyor. ‘Okuma’ temasında ortaya çıkanlar için açık bir istisna vardır. Kullanıcıları, harici web sitelerinde farklı abonelikler için ödeme yapmaya yönlendirmeleri söylenir. Bu arada, Güney Kore gibi yerlerde Apple, geliştiricilerin Telegram’da görülmeyecek alternatif ödeme modlarını kullanmalarını sağlama göreviyle zorlanmaya devam ediyor.

Açıkçası, Telegram, App Store’un sistemindeki, Apple’daki her satış için standart %30 komisyon ücretini ödemesini engelleyen kuralı atlamaya çalışacak.

Ancak haberler, dünyanın dört bir yanındaki teknoloji uzmanları için çok da şok edici değil. Hem teknoloji devi Apple hem de Telegram arasında büyük bir savaşın sahneye çıktığını görüyoruz.

Telegram CEO’su Durov, App Store’da bulunan katı kurallarla ilgili olarak Cupertino firmasını defalarca eleştirdi. Bu arada, Telegram’ın iOS cihazlarındaki uygulamasıyla bağlantılı güncellemelerin, iOS için emoji tasarımını kopyalamak gibi firmanın yönergelerini çok fazla ihlal ettiği için teknoloji devi tarafından reddedildiği görüldü.

Şimdilik, güncellemenin çoğunluk için ne zaman alınacağına dair bir onay yok. Bununla birlikte, Telegram, App Store’un ünlü ‘uygulama içi satın alımları’ olmadan bazı ücretli gönderiler yayınlamaya gerçekten hevesliyse, o zaman kesinlikle er ya da geç yeni bir savaşın ortaya çıktığını göreceğiz.

Bu nedenle, buna dikkat edeceğiz ve bu olursa ve ne zaman olursa olsun sizi buna göre güncel tutacağız.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir