Ana SayfaGüncelTikTok benzeri bir özellik Facebook'a geliyor!

TikTok benzeri bir özellik Facebook’a geliyor!

Yaptığı sızıntılarla adını sıkça duymaya başladığımız sosyal medya uzmanı Matt Navarra, geçtiğimiz günlerde Facebook’un üzerinde çalıştığı yeni özelliği hakkında bir tweet yayınladı. Bu Tweet’e göre Facebook, TikTok benzeri arayüze ve işlevselliğe sahip olan ‘Kısa Videolar‘ adlı yeni özelliği için çalışıyor.

facebook kısa videolar tiktok

TikTok benzeri ‘Kısa Videolar’ özelliği geliyor

Facebook, Haber Kaynağında normal gönderiler arasında gözükecek ‘Kısa Videolar’ özelliği için çalışmalara başladı. Bu özellik TikTok ile aynı ‘yukarı kaydırma’ işlevine sahip ve bu sayede kullanıcılar ekranı yukarıya kaydırdıklarında bir sonraki videoya hızlı bir şekilde geçebilecek. Arayüz de TikTok ile oldukça aynı. Videonun sağ alt köşesinde “beğen” ve “yorum yap” seçenekleri bulunuyor. Kullanıcılar, ‘Oluştur’ seçeneğine tıkladıkladıktan sonra ‘Kısa videolar oluştur ve paylaş’ seçeneğine tıklayarak video oluşturmaya başlayabilirler. Ayrıca bu videolara istenildiği taktirde aynı TikTok’ta olduğu gibi müzik de eklenebilecek.

Facebook, özellik çalmakla suçlanıyor

Facebook, son zamanlarda diğer ünlü platformlardan özellik çalmakla suçlanıyor. Instagram’a TikTok benzeri birçok özellik getirdikten sonra bir kısım kullanıcılardan çok olumsuz tepkiler almıştı ve özellik çalmakla suçlanmıştı. Facebook, bu tepkileri dikkate almamış olacak ki bu özelliklere bir yenisini ekleme planı yapıyor.

En büyük etken Trump’ın açıklamaları

Facebook’un TikTok’taki özellikleri kopyalamasının en öne çıkan sebebi tahmin edilebileceği üzere TikTok’un ABD’de yasaklanması. ABD başkanı Donald Trump’ın ”TikTok’u Yasaklayacağız” açıklamalarından sonra Facebook, TikTok kitlesini kendi platformuna çekmek için elinden geleni yapacak gibi gözüküyor.

Bu özellik şu anda Hindistan’da bulunan Android kullanıcılarıyla test ediliyor ancak özelliğin diğer ülkelere ve diğer platformlara açılıp açılmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir