Ana SayfaGüncelTikTok yöneticisi, ABD'de engellenmemek için 'birden fazla yol' olduğunu söyledi

TikTok yöneticisi, ABD’de engellenmemek için ‘birden fazla yol’ olduğunu söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın başlarında TikTok uygulamasının Çinli sahiplerinin (ByteDance) Amerika’daki operasyonlarını durdurmasını gerektiren bir idari emir yayınladığından beri, birden fazla şirket TikTok’un ABD’deki işini satın almaya çalıştı. Eğer ki satış Eylül ayı sonuna kadar gerçekleşmezse (14 Ağustos tarihinden sonraki 90 gün içinde) Trump, TikTok’un ABD’de “kapatılacağını” söyledi. Yine de, TikTok’un ABD’deki müdürü Vanessa Pappas, Bloomberg’e, uygulamanın bir olası yasaktan bağımsız olarak ülkede çalışmaya devam edeceğini söyledi.

TikTok

”Birden fazla yolumuz olduğuna inanıyoruz”

Pappas Bloomberg’e verdiği röportajda, “Bu uygulamanın harika deneyiminden her gün  faydalanmak isteyen milyonlarca Amerikalıya her daim hizmet edebilmek için ileriye dönük birden fazla yolumuz olduğuna inanıyoruz.” dedi.

ABD’li şirketler satın alma görüşmelerine başladı

TikTok, Amerika’da bir ekibi olduğunu ve Çin’den emir almadığını söyleyerek, verileri Çin hükümetine teslim etmeye zorlanabileceği iddialarına karşı mücadele etti. Bu arada Microsoft, TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’den ABD operasyonlarını satın almak için görüşmelere başladığını doğruladı. Ayrıca Oracle’ın da benzer görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

İster büyük bir Amerikan şirketinin uygulamanın ABD’deki yönetimini satın alması veya TikTok’un ABD çalışanlarının ısrarı yoluyla olsun, uygulamanın yakın zamanda ülkeden ayrılmayacağını tahmin etmek zor olmuyor. 90 günlük süre dolana kadar uygulamanın Amerika’daki operasyonlarının satın alınıp alınmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir