Ana SayfaSosyal MedyaTÜİK raporu: Çocuklarda sosyal medya kullanımı artıyor!

TÜİK raporu: Çocuklarda sosyal medya kullanımı artıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Türkiye’de çocuklarla ilgili yaptığı bir araştırma raporunu yayınladı. 6-15 yaş arası çocukların bilişim teknolojisi ile ilişkisini inceleyen istatistik, 29 Mart ve 21 Mayıs 2021 tarihleri arasında tutuldu. Rapor ilginç gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

Neredeyse her 3 çocuktan 1’i sosyal medya kullanıyor

TÜİK, raporunda 6-15 yaş arası çocukların akıllı telefon alışkanlıklarıyla ilgili verileri açıkladı. buna göre bu yaş aralığındaki çocukların yüzde 31.3’ü bir sosyal medya platformuna üye halde. Ayrıca büyük bir kısmı düzenli olarak kullanıyor. Sosyal medya kullanan çocukların yüzde 77.7‘si her gün kullandıkları platformlara giriş yapıyor. Yüzde 16.5’lik kısmı ise haftada en az bir gün platformu kullanıyor.

Araştırmanın gözler önüne serdiği diğer bir ayrıntı ise 6-15 yaşındaki çocukların internet kullanımı son 8 yılda yüzde 31.9 oranında artış göstermesi oldu. Böylece Türkiye’de düzenli internet erişimi sağlayan çocukların oranı yüzde 82.7 oldu. Düzenli nternet erişimi sağlayan çocuklar arasında sosyal medya kullanan çocukların oranı ise yüzde 94.2 buldu.

Rapora göre bu yaş sınırındaki çocuklar akıllı telefonlarını oldukça sık kullanıyorlar. Araştırma yapılan çocukların yüzde 32.3’ü akıllı telefonlarını en az yarım saatte bir kontrol ediyor. Sık sık kontrol eden çocukların Yüzde 52.4‘lük kısmı ise sabah ilk iş olarak telefonu kontrol ediyor. Ayrıca gece yatmadan önce de en son olarak akıllı telefonlarına bakıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir