Ana SayfaGüncelTwitter, Android cihazlarda artık 4K görüntülemeye izin veriyor!

Twitter, Android cihazlarda artık 4K görüntülemeye izin veriyor!

Jane Manchun Wong tarafından tespit edilen yakın tarihli bir güncellemede, Twitter uygulaması artık tüm Android cihazlarda platformdaki 4K görüntülerin orijinal kalitesinde görülmesini sağlayacak yeni özelliği test ediyor.

twitter

Birçok sosyal medya uygulamasında kalite düşüşü yaşanıyor

Fotoğrafların 4K görüntülenmesi, Twitter gibi sosyal medya uygulamaların bir adım öne çıkması konusunda en iyi adım gibi görünüyor. Çünkü genel olarak sosyal medya, günlük sohbetlerde büyük ölçüde görsellerin kullanımına dayanır. Ancak buna rağmen sosyal medya platformlarının çok azında yüksek kaliteli fotoğraf seçeneği bulunuyor. Fotoğrafların kalitesindeki “sıkıştırma” olarak adlandırılan bu kalite düşüşü, yüklenen medyanın daha düşük bir kalite biçimi olan JPEG formatına otomatik oblarak dönüştürülmesiyle sağlanır. Piksellerdeki bu azalma genellikle web sayfaları için daha hızlı yükleme süreleri elde etmek için yapılır. Twitter bunu yapan tek uygulama değil. Facebook, WhatsApp ve hatta yoğun bir şekilde görüntü paylaşımına dayanan Instagram da bu yola başvuruyor. Ancak Twitter, artık bu yolu kullanmak yerine kullanıcıların 4K fotoğraf yüklemesine izin verecek! 

iOS platformuna geldikten nerdeyse bir yıl sonra Android’e geldi

2020’nin başlarında Twitter’ın iOS sürümünde sunulan 4K görüntüleme, kullanıcıların fotoğraf paylaşımında bambaşka bir deneyim yaşamasını sağladı.. Bu özellik şu şekilde çalışır: Twitter’ın arayüzü görüntüleri her zamanki gibi sıkıştırılmış JPEG biçiminde görüntüler. Ancak, biri haber kaynağında herhangi bir fotoğrafı daha yüksek kalitede görüntülemek isterse, görüntüyü açtıktan sonra sağ üstteki üç noktaya dokunur. Burada “4K yükle” adlı seçeneğin olduğu küçük bir metin kutusu açılacaktır. Üzerine tıklamak, her zamanki gibi aynı sayfa yükleme hızını korurken, aynı fotoğrafı tüm yüksek kaliteli ihtişamıyla yükleyecektir.

Google Play, Twitter uygulamasının bir milyardan fazla indirme olduğunu iddia ediyor ve herkese Android cihazlar üzerinden oluşturulan hedef kitlenin bir tahminini veriyor. Bu nedenle, Twitter’ın Android için de böyle bir güncelleme yayınlaması sadece an meselesiydi. Ancak Android kullanıcılarının canını sıkan durum, bu özelliğin iOS platformuna geldikten nerdeyse bir yıl geçtikten sonra Android’e gelmesi.

Özelliğin Web platformuna gelip gelmeyeceği bilinmiyor

Twitter, özellikle son zamanlarda birsürü yeniliği test ediyor ve test ettiği yeniliklerin neredeyse hepsini kullanıma sunuyor. Zaten mevcut olan bir özelliğin normal şartlarda da geliştirilerek yeniden yayınlanmasının da doğal olarak bu kadar uzun sürmemesi gerekiyor. Her neyse, bu özellik çok kısa bir süre önce test edilmeye başlanmıştı ve sonunda kullanıma sunuluyor. 4K fotoğraflar artık tüm Twitter Android kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Özelliğin Web platformuna gelip gelmeyeceği de henüz daha belirsizliğini koruyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir