Ana SayfaGüncelTwitter, COVID-19'a karşı önlemleri sıklaştırıyor!

Twitter, COVID-19’a karşı önlemleri sıklaştırıyor!

COVID-19 yanlış bilgilerinin sosyal medya platformlarında dolaşmaya devam etmesi ile Twitter , kullanıcıları potansiyel olarak zararlı COVID-19 yanlış bilgilerine karşı uyaran yeni bir etiket de dahil olmak üzere yanlışlıkların yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacak yeni önlemler aldığını açıkladı.

Twitter yalan haberlerden kurtulmak istiyor

Sosyal medyada dolaştıkça COVID-19 haberleri hakkında yapılan paylaşımlarda bilgi kirliliğinin çok yüksek derecede olduğunu fark etmişsinizdir. Şirket, bugün açıkladığı önlemlerle bu bilgi kirliliğinden ve yalan haberlerden kurtulmak istiyor.

 

Twitter bu konuda şu açıklamaları yaptı:

“Tartışmalı konularla ilgili etkin görüşmeler sırasında, güvenilir kaynaklardan ek bağlam görmek yararlı olabilir.  Bu yılın başlarında, sentetik ve manipüle edilmiş medya içeren Tweetler için yeni bir bilgi etiketi ekledik. Artık potansiyel olarak zararlı, COVID-19 ile ilgili yanıltıcı bilgiler içeren Tweetler’de benzer etiketler görünecek. Bu, bugünden önce oluşturulan Tweet’ler için de geçerli olacak. “

Etiketler gerçekten de Twitter’ın platformun Şubat ayında eklediğiManipüle Medya‘ uyarılarına benziyor .

Twitter

Birçok kullanıcı ‘Manipüle medya’ etiketinin çok küçük olduğunu ve aşırı etkili olacak kadar öne çıkmadığını söyledi. Buna yanıt olarak Twitter, bu özelliği tekrar tasarlayacaklarını ve etiketleri güncelleyeceğini belirtti.

Twitter daha fazla önlem alabilir

Aslında şirket bu konu hakkında daha fazla şey yapabilir. Örneğin geliştireceği bir sistemle COVID-19 hakkındaki haberlerin WhatsApp’ın yaptığı gibi denetlenmesini sağlayabilir. Bu sayede yalan haberlerin yayılma oranı büyük ölçüde azalma gösterebilir.

Bu özelliğin şu anda sadece bir etiket şeklinde olduğunu ancak zaman içinde daha da geliştirilebileceğini söyleyelim.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir