Ana SayfaGüncelTwitter, Covid-19'u takip edecek!

Twitter, Covid-19’u takip edecek!

Covid-19 pandemisi yaşanan şu dönemde hepimiz evlerimizde kalıyoruz. Evde kaldığımız sürede birçoğumuz sosyal medyada zaman geçiriyoruz. Bu durum da yalan haberlerin hızla daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabiliyor. Twitter, bu konuda önemli bir adım attı.

Twitter, Covid-19 ile ilgilenen araştırmacıların Koronavirüs hakkındaki Tweet’lere daha kolay erişmesini sağlayacak özelliğini duyurdu. Şirket, Koronaviriüs hakkında atılan günlük on milyona yakın Tweet’i incelemeleri için araştırmacılara ve geliştiricilere bir kontrol paneli sunacak.

Twitter

Şirket bu konu hakkında şu açıklamaları yaptı: “Geliştiricilerin ve araştırmacıların, COVID-19 salgını hakkında ortak anlayışımızı ve yanıtımızı öğrenmemize ve geliştirmemize yardımcı olabilecek ilham verici fikirlerle dolu olduğunu biliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Günde on milyona yakın Tweet atılıyor

Bu özellik, araştırmacıların ve geliştiricilerin Covid-19 hakkında bir Tweet atıldığı anda o Tweet’i incelemesine yarayacak. Yani neredeyse sayısı günde on milyonu bulan Koronavirüs Tweetlerinin tamamını Twitter araştırmacıları ve geliştiricileri kontrol edebilecek.

Bu API’nin kullanımı tamamen ücretsiz. Bu kontrol paneline sahip olmak isteyen araştırmacıların ve geliştiricilerin bu panel için başvuru yapması yeterli olacaktır. Buraya başvuran kişilerde aranan tek şart daha önce Twitter gibi büyük bir firmada çalışmış olmak. Ayrıca Twitter, her gün oluşturulan milyonlarca Tweet’in işlenmesi, saklanması ve analiz edilmesi için gerekli altyapının da hazır olduğunu söyledi.

Koronavirüs pandemisi ile ilgili Tweet’lerin incelenmesi, yalan haberlerin önlenmesinde önemli bir etken olacak gibi gözüküyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalmayı unutmayın!

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir