Ana SayfaGüncelTwitter, ekran görüntüsü konusunda bir engelleme getirecek!

Twitter, ekran görüntüsü konusunda bir engelleme getirecek!

Twitter ağ platformundan alınan Facebook ve Instagram’da paylaşılan gönderileri sık sık görüyoruz. İnsanların genellikle Twitter’da hesapları yoktur, ancak Twitter’ı kullanan arkadaşları ve aileleri aracılığıyla bazı tweet’lere erişim sağlarlar. Bu nedenle Twitter, kullanıcıları ekranları yakalamaktan ve diğer platformlarda paylaşmaktan caydırmaktadır.

Çapraz paylaşım kültürü, izleyiciyi tartışma veya yorum bölümlerinde aktif bir rol almaya teşvik etmek için muazzam bir şekilde arttı. Çoğumuz, tweet’leri diğer sosyal ağ platformlarıyla paylaştıktan sonra, viral tweet’in onlar aracılığıyla daha fazla trend ve mem yaratmada arttığını fark ettik.

YouTube ve Instagram, içeriği diğer sosyal medya uygulamalarıyla yeniden paylaşma eyleminden de rahatsız oluyor. Bu viral trendler, TikTok ve diğer sosyal ağlarda viral hale geldikten sonra Twitter’dan ortaya çıkıyor. Çeşitli platformlar, kaynak bilgilerini ekleyerek kullanıcıları bu etkinlikten caydırmak için ellerinden geleni yaptı.

Oysa Twitter, insanların tweet’lerin ekran görüntülerini almasını engellemek için bir önlem aldı. Artık kullanıcılar ekranı yakalamaya çalışırsa, bir bağlantıyı kopyalamaya çalışsalar bile “tweet’i yeniden paylaşma” seçeneğine yönlendirilecekler. Bu tür pop-up’lar, kullanıcıların ekran görüntüsü almasını engellemek için görünecektir.

Ekran görüntüsü @wongmjane Twitter’ın izniyle

Ayrıca, ekran görüntülerinin paylaşımı Reddit ve Instagram’da ve diğer sosyal medya platformlarında sık sık yapılıyor. Twitter, viral olmalarını önlemek için operatörlerine pop-up’lar vermeye ve uygulama içi eylemler oluşturmaya başladı.

Ayrıca Twitter, insanların arkadaşlarıyla paylaşmak için bağlantıları kopyalamasını da engelledi. Birkaç kullanıcı, birisi bir bağlantıyı kopyalamaya veya başkalarıyla paylaşmaya çalıştığında bu açılır pencerelere tanık olduklarını bildirdi .

Sistem yalnızca uygulamanın iOS sürümünde kurulu olsa da, bu da insanların Android cihazlardan da ekran görüntüsü almasını engellemenin bir yolunu bulmaları gerektiği anlamına geliyor. Şirket, özelliği Android’e de dahil etmek için testler yapıyor.

Ayrıca, insanların ekran görüntüsü almasını engellemenin arkasındaki ana neden, uygulamadan daha fazla gelir elde etmeye çalışmasıdır. Tweet’i diğer platformlarda paylaştıktan sonra, Twitter’da etkileşime zarar vermek. Ekran görüntüsü almanın engellenmesi, daha fazla insanı uygulamada oturum açmaya teşvik edecek ve arkadaşlar ile aile arasındaki etkileşimi artıracaktır. Kullanıcılar arasında katılımı teşvik etmek de ana taktiktir.

Böylece Twitter, kullanıcılarını pop-up’ları göstererek uygulamadan ekran görüntüsü almayı bırakmaları konusunda uyarır. Ekran görüntüsü alma davranışını caydırırlar. Twitter kullanıcıları, gönderinin diğer platformlarda viral hale gelmesini önlemek için bazı fikirler sunmak için de yer aldı. Pek çoğu, Twitter’ın bir kullanıcının içeriğini kolayca kopyalanamayacak şekilde filigranlaması gerektiği konusunda hemfikir. Çözüm güvenliği garanti etmese de, en azından insanlar içeriğin başka birine ait olduğunu bilir. 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir