Ana SayfaGüncelTwitter, eski tweetleri gizlemeye yarayan bir özelliği test ediyor!

Twitter, eski tweetleri gizlemeye yarayan bir özelliği test ediyor!

Popüler sosyal medya platformu Twitter, eski tweet’ler için kullanıcıları sevindirecek bir adım atıyor. Platformdaki, çoğunlukla yazı şeklindeki paylaşımları silmek, kaldırmak sayıları arttıkça bir hayli zorlaşıyor. Üstelik Twitter’ı Facebook paylaşımlarından ayıran bir özelliği daha var. Facebook’ta kullanıcılar, gönderilerini istediği kişilere açma konusunda daha fazla seçeneğe sahip. Yani, bir gönderiyi “sadece ben/arkadaşlarım/herkes” ya da daha özel bir gruba açık yapabiliyor. Ama Twitter’da ise gönderiler ya herkese açık ya da sadece takipçilere açık oluyor.

twitter politikası

Twitter, eski tweet’leri gizleme seçeneği getirecek

Bloomberg‘in haberine göre sosyal medya şirketi, kullanıcılara takipçi listeleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan yeni bir özellik sunacak. Platform, gönderilerini ve beğenilerini kimlerin görebileceğini sağlayan gizlilikle ilgili yeni özellikler planlıyor.

Hesap sahibi tarafından belirlenen belirli bir süre sonra diğer kullanıcıların görememesi için Twitter, eski tweet’leri arşivleme seçeneği getiriyor. Bu süre 30, 60, 90 gün veya bir yıl gibi olabilir.

Daha rahat etkileşimde bulunma amacıyla yapıldı

Yeni özelliklerin amacı insanların Twitter’da daha rahat etkileşimde bulunmasına yönelik. Twitter yöneticileri buna “sosyal mahremiyet” diyor ve kullanıcıların sosyal ağdaki kimliklerini daha iyi yönetmesini istiyorlar. Ayrıca şirket bir araştırma yaptı ve birçok kullanıcının, hesaplarının özel mi yoksa herkese açık mı olduğu gibi gizlilik temellerini anlamadığını buldular. Bu da insanların sosyal ağda daha az etkileşim kurmalarına neden oluyor.

İşte Twitter, bu duruma yönelik bu aydan itibaren kullanıcılardan hesaplarının herkese açık mı yoksa özel mi olduğunu gözden geçirmelerini istemeye başlayacak. Ayrıca gizlilik ekibi, takipçileri kaldırmabeğenilen tweet’leri gizleme ve kendini herkese açık bir sohbetten çıkarma gibi diğer potansiyel değişiklikler üzerinde de çalışıyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir