Ana SayfaGüncelTwitter, SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulamayı ücretli bir özellik haline getiriyor

Twitter, SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulamayı ücretli bir özellik haline getiriyor

Twitter kullanıcıları, Mavi abone değillerse iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanabilmek için yakında bir kimlik doğrulayıcı uygulaması veya güvenlik anahtarı kullanmak zorunda kalacaklar. Web sitesi, metin tabanlı 2FA’yı abonelik hizmeti için ödeme yapan üyeler için özel bir özellik haline getirdi. Twitter Blue üyesi olmayan üyeler, henüz etkinleştirmediyse artık etkinleştiremezler, ancak daha önce kullananların yöntemi devre dışı bırakmak ve başka bir kimlik doğrulama türünü etkinleştirmek için 20 Mart’a kadar süreleri olacak. Twitter, bu tarihten önce başarısız olursa 2FA’larını devre dışı bırakacaktır.

Twitter yaptığı duyuruda, “telefon numarasına dayalı 2FA’nın kötü aktörler tarafından kullanıldığını ve kötüye kullanıldığını” gördükten sonra karara vardığını söyledi. Ancak bazı eleştirmenler Twitter’ın açıklamasından şüphe ediyor ve şirketin asıl amacının abonelik hizmetiyle sunduğu özelliklerden biri olarak SMS 2FA eklemek olduğunu tahmin ediyor. Unutulmaması gerekirse, Mavi abonelik ayda 8 ila 11 dolar veya yılda 84 dolar arasındadır ve kullanıcının adının yanına bir onay işareti ekler.

Twitter’ın gerçek niyeti ne olursa olsun, web sitesinde iki faktörlü etkinleştirilen çoğu kullanıcının artık oturum açma alışkanlıklarını değiştirmesi gerekebilir. Şirketin 2021’deki şeffaflık raporuna göre, 2FA’yı etkinleştiren kullanıcıların yüzde 74,4’ü SMS yöntemini kullanıyor. Sadece yüzde 28,9’u kimlik doğrulayıcılar kullanıyor ve küçük bir kısmın (yüzde 0,5) güvenlik anahtarları var. Ayrıca, tüm Twitter kullanıcılarının yalnızca yüzde 2,6’sı iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdi, ancak rakamlar o zamandan beri değişmiş olabilir.

 

Şirket, “Twitter Blue olmayan aboneleri bunun yerine bir kimlik doğrulama uygulaması veya güvenlik anahtarı yöntemi kullanmayı düşünmeye teşvik ediyoruz” dedi. “Bu yöntemler, kimlik doğrulama yöntemine fiziksel olarak sahip olmanızı gerektirir ve hesabınızın güvende olmasını sağlamanın harika bir yoludur.”

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir