Ana SayfaGüncelTwitter, yeni şikayet sistemi üzerinde çalışıyor!

Twitter, yeni şikayet sistemi üzerinde çalışıyor!

Twitter, Salı günü bir açıklama gerçekleştirdi. Bu bağlamda kullanıcılardan süreci basitleştirmek adına gördükleri şeyi yorumlamalarını istedi. Ardından kullanıcıların zararlı tweet’leri bildirmelerine olanak sağlayan elden geçirilmiş bir şikayet sistemi sürecini test etmeye başladığını söyledi.

Twitter, yeni sistemle direkt kullanıcılara hangi kuralı ihlal ettiğini sormuyor. Bunun yerine tweet’le ilgili neyin yanlış olduğunu istiyor. Bu noktada kullanıcıları Twitter’ın hükümlerini yorumlama yükünden kurtarıyor. Sosyal ağ, bu yöntemi doktorun kırık bir bacağı olup olmadığını sormak yerine, hastanın nerede ağrısının olduğunu sormaya benzetti.

twitter yeni kısıtlamalar

Yassini: Kullanıcılar şu anki sistemi sorunlu görüyor

Kıdemli Twitter UX yöneticisi Renna Al-Yassini bir blog yazısında özellik hakkında açıklama yaptı. Yassini, “Raporlama konusunda sinir bozucu ve karmaşık olan şey, Twitter Kuralları tarafından tanımlanan hizmet şartları ihlallerine dayanan uygulamamızdır. İnsanların rapor ettiklerinin büyük çoğunluğu, Twitter ihlallerinin belirli kriterlerini karşılamayan geniş bir alana giriyor. Kullanıcılar bu noktada deneyimlerini sorunlu olarak bildiriyorlar.” dedi.

Testler 2022’de daha geniş kitleye geliyor

Yeni şikayet sisteminin testi ABD‘de küçük bir kullanıcı grubuyla başlıyor. Bu uygulama Twitter‘ın platformdaki taciz edici ve nefret dolu içeriği azaltmak için yeterince uğraşmadığı söylentilerinin ortasında geldi. Sosyal ağ, testi 2022‘de daha geniş bir kitleye sunmayı planladıklarını aktardı.

Twitter, raporlama sürecini ilk elden bilgilere odaklayacaklarını belirtti. Buna ek olarak, aldığı raporların kalitesini iyileştirmeyi umduğunu açıkladı. Bir tweet Twitter’ın kurallarını ihlal etmese bile şirketin, topladığı bilgileri platformdaki deneyimi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Twitter’ın bu uygulaması Kasım ayında yaptığı özel bilgi politikasındaki değişikliği takip etti.

Sizler Twitter‘ın yeni şikayet özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Etkili bir kullanım sunacak mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi ihmal etmeyin!

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir