Ana SayfaGüncelYouTube, Çin'in Sincan bölgesinde yaşanan insan hakları ihlallerini belgeleyenler hakkında skandal bir...

YouTube, Çin’in Sincan bölgesinde yaşanan insan hakları ihlallerini belgeleyenler hakkında skandal bir adım attı!

Dünya üzerinde en çok kullanılan video paylaşım platformu şüphesiz YouTube. Şirket, bugün Çin’in Sincan bölgesinde yaşanan insan haklarını belgelerle anlatan bir oluşumun kanalından bütün videoları sildi.

youtube

Reuters‘in bildirdiği habere göre YouTube, söz konusu kanalın tacizle mücadele politikasını ihlal ettiğini belirtti. Bu kararın ardından ihlal ettiği tespit edilen videolar kaldırıldı.

YouTube kanala uyarı yaptı

Atajurt Kazak İnsan Hakları, Google’a ait video platformunun kanallarını tamamen devre dışı bıraktığını ve gruba, insanların kayıp Sincan sakinleriyle ilgili olduklarını gösteren kimlik kartlarını sergiledikleri videolar için çok fazla ihlal aldığını söyledi. Videolardaki bu detaylar da YouTube‘un kişisel bilgilerin görüntülenmesine karşı kuralını çiğnedi. Kanal olaydan kısa süre sonra restore edildi.

YouTube, videolardaki kimliklerin kesilmesine ya da gizlenmesini istediğini bildirdi. Ancak kanal yöneticisi, böyle bir eylemin güvenilirliklerini zedeleyeceği endişesiyle bunu yapmak istemediklerini söyledi. MIT Techcnology Rewiew‘a göre Atajurt, Sincan’daki Çin toplama kamplarında gözaltına alınan kişilerin aile üyelerinden alınan ifadeleri de yayınladı.

Google konuyla ilgili yorum yapmaktan çekindi

Google konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Ancak MIT Technology Rewiew‘a dünya çapında önemli insan hakları davalarını belgelemek için gösterilen sorumlu çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü‘nün 10 Haziran’da yayınladığı rapor, Çin hükümetinin Uygurlar ve Kazaklar da dahil olmak üzere Çin’in batısındaki Sincan eyaletindeki insanlara karşı işkence de dahil olmak üzere devlet tarafından organize edilen zulüm uyguladığını ortaya koydu. Birleşmiş MilletlerÇin‘in itiraz ettiği bir iddiaya göre, Çin’deki toplama kamplarında en az 1 milyon Uygur’lunun tutulduğunu tahmin ediyor.

Kaynak Haber – ShiftDelete.Net
Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir