Ana SayfaGüncelYouTube reklamları için yeni yasaklar geliyor!

YouTube reklamları için yeni yasaklar geliyor!

Google, YouTube reklamları için kriterleri değiştirmeye devam ediyor. Yeni kriterler ile YouTube masthead alanı için bazı kategorilere reklam yasağı geliyor.

YouTube özellikle pandemi döneminde reklam kriterlerini yeniden gözden geçirdi. Masthead, yani açılış sayfasının tam üstü olan alan, YouTube için vitrin konumunda. Google bu vitrinde istemediği reklamların görünmesini istemiyor.

youtube reklam masthead

Masthead reklamlarını yeniden düzenleniyor

YouTube reklam alanları arasında en prestijlisi olan masthead alanında artık her reklam boy gösteremeyecek. Buna göre şirket, alkol, kumar içerikleri için reklam yasağı getirdi. Yine bu alana siyasi içerikli reklam vermek de mümkün olmayacak.

Alkol ve kumar içerikli reklamlar daha az gösteriliyor

YouTube hali hazırda kullanıcılara alkol ve kumar içerikli reklamları daha az göstermeye çalışıyor. Google reklam ayarları üzerinden yaptığınız seçimlere göre bu tür reklamlar daha az gösteriliyor. Siyasi reklamlar ise Trump’ın kampanya dönemiyle birlikte tartışmalara neden olmuştu.

2020 ABD başkanlık seçimlerinde siyasi reklamlar yasaklanmıştı

ABD’nin 2020 Başkanlık seçiminde Twitter ve Facebook siyasi reklamları yasaklama kararı aldı. Bu kararın arkasında ise 2016 seçimlerinde sosyal medyada yaşanan bot hesaplar krizi yatıyor. YouTube ise seçimlerde diğer sosyal medya platformlarından farklı bir tavır aldı.

YouTube, Trump için ayırmıştı

2020 ABD Başkanlık seçimlerinde YouTube masthead reklam alanını uzun bir süre Trump için ayırdı. Bu karar sonrası ise Google, seçimleri etki altında bulunmakla eleştirildi. Google’ın bu eleştiriler sonrası bu önemli reklam alanını siyasi reklamlara da yasakladığı düşünülüyor.

Google yıllardır, reklamlarda neyi gösterip göstermediğini belirlemek için politikalarını dengelemeye çalışıyor. Google son zamanlarda, nefret söylemini anahtar kelime belirlemeye, politik yanlış bilgilere ve COVID-19 hakkında komplo teorilerine karşı önlemler aldı.

Kaynak Haber – ShiftDelete.Net

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir