Ana SayfaGüncelYouTube, Shorts kullanan içerik oluşturuculara ödeme yapacak!

YouTube, Shorts kullanan içerik oluşturuculara ödeme yapacak!

Dünyaca ünlü video paylaşım platformu YouTube, geçtiğimiz aylarda Shorts’u kullanıcılarına sunmuştu. Kısa sürede çok fazla kullanıcı toplayarak TikTok ve Instagram Reels’in rakibi olan platforma her geçen gün birbirinden önemli yenilikler getirildi ve getirilmeye de devam ediyor. Bilindiği üzere YouTube videolarının aksine Shorts kullanıcılarına ödeme yapılmıyordu. Şirket şimdi bu konuda önemli bir yenilik yaptı!

youtube shorts

Shorts videolarından para kazanma dönemi başlıyor!

YouTube, Shorts alanında içerik üreten kişiler için 100 Milyon Dolar bütçe ayırdı. Geçmiş zamanlardan beri Shorts’a içerik üreten herkes, izlenme sayısına göre geçmiş videolarından kazandıkları parayı alabilecekler. YouTube’da bulunan videolardaki para kazanma sisteminin aksine Shorts platformundan para kazanmak için YouTube İş Ortağı Programı’nda bulunma şartı aranmayacak. Yani video yükleyen herkes videolarından otomatik para kazanmaya başlayabilecek.

TikTok ve Instagram Reels’in kullanıcıları Shorts’a kayabilir

Bu şekilde para kazanma özelliğinin getirilmesi TikTok ve Instagram Reels için büyük bir dezavantaj olacak gibi duruyor. Bu iki platformda içerik üreten kişiler uygulamadan herhangi bir para kazanamıyor ve bu özelliğin gelmesi kullanıcıların önemli bir kısmını Shorts’a çekebilir.

Shorts’a önemli bir yenilik geliyor!

Ayrıca YouTube, Shorts platformuna kısa bir süre sonra YouTube’da bulunan tüm videolardaki sesleri kullanabilme imkanı verecek. Bu özellik düet adı altında TikTok’da ve Instagram Reels’de var ancak YouTube’un milyonlarca video içeren dev bir platform olduğunu düşündüğümüz zaman Shorts’un bu iki platformu geride bırakabilecek önemli bir kütüphanesi olacağını görebiliyoruz.

Kaynak

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir