Ana SayfaGüncelYouTube, Web sürümde video indirmeye izin verecek!

YouTube, Web sürümde video indirmeye izin verecek!

Dünya üzerinde en çok kullanılan video paylaşım platformu şüphesiz YouTube. Şirket, bu zamana kadar kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına birçok yenilik yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bugün, uzun zamandır beklenen bir özellik nihayet kullanıcılarla buluşuyor.

youtube premium video indirme

Video ”indirememe” sorunu çözülüyor

İnternet erişiminin olmadığı veya kısıtlı olduğu uçak, bazı köy yerleri gibi mekanlarda zaman geçirmek oldukça sıkıntılı olabiliyor. YouTube, bu soruna çözüm amacıyla 2016 yılında YouTube Go uygulamasını tanıtmıştı. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar mobil cihazlarına istedikleri yerde izleyebilecekleri videolar indirebiliyordu. Ancak YouTube Premium’un çıkması ile birlikte bu uygulamaya son verdi ve şu anda indirmeler sadece Premium hesap sahipleri için YouTube’un kendi uygulamasından yapılabiliyor. Ancak bu uygulama sadece mobil platformlarda bulunduğundan Web kullanıcıları yararlanamıyordu. Bugün, bu soruna çözüm niteliğinde bir yenilik yapıldı.

Web platformuna video indirme özelliği geliyor

Web ortamında video indirmek için YouTube’un sunduğu resmi bir özellik bulunmuyor. Kimi kullanıcılar üçüncü parti platformlardan ve sitelerden videolar indirse de bu sitelere bulaşmak istemeyen kullanıcıların sayısı oldukça fazla. Bugün YouTube, kullanıcıların istedikleri videoyu Web platformunda da indirip izlemesine olanak tanıyacak yeni özelliğini tanıttı.

Maksimum video çözünürlüğü 1080p ile sınırlandırıldı

Yeni indirme özelliği sayesinde sadece YouTube Premium kullanıcıları diledikleri yerde izleyebilecekleri videoları Web sürümünde indirme imkanına sahip olacak. Videoyu açtığınızda altta bulunan paylaş butonunun yanına konumlandırılan indirme butonunu göreceksiniz. İndirme butonuna tıkladıktan sonra 144p ve 1080p arası bir çözünürlük seçmeniz istenecek. İndirme çözünürlüğünüzü seçtikten sonra video otomatik olarak indirilip çevrimdışı kitaplığınıza eklenecek.

Burada kullanıcıları en çok üzen şey şüphesiz video kalitesinin maksimum 1080p olması. 1440p ve üstü videolar maksimum 1080p olarak indirilebilecek. Bu da özellikle 4k videoları seven kullanıcılar için üzücü bir durum olsa gerek.

Yapılan testlerde Chrome ve Safari’de stabil çalıştığı görüldü

Yapılan testlerde bu özelliğin Google Chrome ve Safari tarayıcılarında stabil olarak çalıştığı görüldü. Bu özellik, mobil indirmeler kadar çok kullanılacak bir özellik değil ancak Web sürümde çok zaman geçiren kullanıcıların gelecek seyehatlerinde büyük bir yeri olacağı kesin. Özellik şu anda ABD ve Avrupanın bazı ülkelerinde test ediliyor. Yakın zamanda ülkemizde de kullanıma sunulmasını bekliyoruz. Ancak şu gözden kaçırılmamalıdır ki, özellik sadece Premium kullanıcılarının kullanımına sunulacak.

Yeni gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın!

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir