Zoom’u son zamanlarda çalışanlarını işten çıkaran büyük teknoloji şirketlerinin uzun listesine ekleyebilirsiniz. İşgücünün yüzde 15’ine eşit olan yaklaşık 1.300 çalışanı bırakıyor.

CEO Eric Yuan, personele verdiği bir notta, Zoom’un pandemi kaynaklı patlamasından sonra şirketin çalışan sayısını çok hızlı bir şekilde genişlettiğini belirtti – iki yıl içinde üç katına çıktı. Yuan,” ekiplerimizi kapsamlı bir şekilde analiz etmemiz veya en yüksek önceliklere doğru sürdürülebilir bir şekilde büyüyüp büyümediğimizi değerlendirmemiz gerektiği kadar zaman ayırmadık ” dedi.

Birçok insanın ofise dönmesine rağmen, insanların ve şirketlerin hala Zoom’a güvendiğini belirtti. Bununla birlikte Yuan, kayalık bir ekonomik iklimin ortasında, “ekonomik ortamı atlatabilmemiz, müşterilerimiz için teslim edebilmemiz ve Zoom’un uzun vadeli vizyonuna ulaşabilmemiz için kendimizi sıfırlamak için sert ama önemli bir şekilde içe bakmamız gerektiğini” söyledi.

 

Yuan, işten çıkarmalar için sorumluluk aldığını söyledi. Önümüzdeki mali yıl için maaşını yüzde 98 azaltıyor ve yönetim ekibi taban maaşlarının yüzde 20’sinden vazgeçecek. Hepsi 2023 mali yılı (yani 2022 takvim yılı) için kurumsal ikramiyelerini kaybini kaydetecek.

ABD’de serbest bırakılan Zoom çalışanları 16 haftaya kadar maaş ve sağlık sigortası, kazanılan 2023 mali yılı ikramiyeleri, altı ay boyunca hisse senedi opsiyonu hak edişleri ve yeni bir iş bulmaya yardımcı olacak. Şirket, ABD dışındaki işten çıkarılan işçilerin yerel yasalara göre benzer destek alacağını söyledi.

Amazon, Alphabet, Microsoft, Dell ve Spotify, bu yıl kapsamlı işten çıkarmalar veya başlangıçta planladıklarından daha fazla personel bırakmayı planlayan diğer büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Giderek ayıltıcı bir liste haline gelen 2023ün büyük teknoloji işten çıkarmalarının devam eden bir listesini tutuyoruz.