Ana SayfaSosyal MedyaTikTokTikTok, ABD'yi bunun bir ulusal güvenlik tehdidi olmadığına ikna edebilir mi?

TikTok, ABD’yi bunun bir ulusal güvenlik tehdidi olmadığına ikna edebilir mi?

TikTok bir kez daha belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. Şirket, son iki yılını, tamamen yasaklanmamak için ABD hükümet yetkilileriyle sessizce müzakere ederek geçirdi. Ancak bu süreç şimdi durdu ve yasaklama çağrıları sadece yoğunlaştı.

Gelecek ay, TikTok CEO’su Shou Zi Chew, ilk Kongre görünümü olan bir Ev Enerji ve Ticaret Komitesi duruşmasında ifade verecek. Birçok milletvekili daha kapsamlı bir yasak çağrısında bulundu ve muhtemelen TikTok’un ulusal güvenliğe yönelik iddia edilen riskleri ve ana şirketinin Çin mülkiyeti hakkında Chew’i sorgulayacak.

TikTok uzun zamandır bunun bir tehdit olduğunu reddediyor ve Çin ile bağlarını küçümsüyor. Ancak şimdi şirket, saklayacak bir şeyi olmadığını kanıtlamak için yeni bir taktik deniyor: Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Merkezi. Şirket bu fikri ilk olarak 2020’de tanıttı, ancak gerçek tesis COVID ile ilgili gecikmeler nedeniyle yakın zamana kadar açılmadı. Geçen hafta şirket, düzenleyicileri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşan daha fazla yasak olasılığını savuşturmaya çalışırken yeni bir cazibe saldırısının parçası olarak bir avuç muhabiri merkez turuna çıkardı.

İçeri girdiğinizde fark ettiğiniz ilk şey, “şeffaflığa” adanmış olmasına rağmen, TikTok’un Culver City ABD Genel Merkezi yakınlarındaki bir ofis parkında bulunan alanda pencere olmamasıdır. Bunun yerine, ziyaretçiler neon ışıklı işaretler ve uygulamanın çeşitli yönlerini açıklamaya adanmış büyük, etkileşimli ekranlarla karşılanır.

Şirket, ziyaretçilerin uygulamanın nasıl çalıştığını daha iyi anlayarak ve belki de daha az şüpheyle çekip gitmesini umuyor. TikTok COO’su Vanessa Pappas,” büyük medyanın, büyük teknolojinin algoritmaların nasıl çalıştığı, moderasyon politikalarının nasıl çalıştığı ve sistemlerin veri akışları ile ilgili olarak oynadığı eleştiriyi gerçekten anlıyoruz ” diyor. “Bunların çoğu, sağladığımız benzeri görülmemiş şeffaflık seviyeleri.”

Merkezi gezerek gerçekte ne öğreneceğiniz, büyük ölçüde kapıdan içeri girdiğinizde TikTok hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuza bağlıdır. Öncelikle uygulamanın içerik denetleme politikalarını ve her ikisi de yoğun bir şekilde incelenmiş olan önerileri nasıl ele aldığını açıklamaya adanmıştır.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir