Ana SayfaGüncelABD hükümetinden TikTok hakkında skandal karar!

ABD hükümetinden TikTok hakkında skandal karar!

TikTok uygulamasının ABD’de yasaklanması uzun zamandır gündemde olan bir konu. ABD Başkanı Donald Trump’ın ”TikTok’u Yasaklayacağız” sözlerinden sonra birçok sosyal medya devi TikTok’un yasaklanmasının ardından uygulamadaki kitleyi kendilerine çekebilmek için çalışmalara başladılar. Şüphesiz bunların en başarılısı Instagram Reels oldu ancak hiçbiri tam anlamıyla TikTok’un başarısını yakalayamadı.

tiktok

İlgili Haber : TikTok, ABD’ye satılmak yerine kapatılabilir!

Tek şart ABD merkezli bir şirkete devredilmesiydi

ABD’de TikTok uygulamasının yasaklanmaması için tek şart uygulamanın Çinli sahibi olan ByteDance şirketinden uygulamanın ABD’deki işlerinin ABD merkezli bir şirkete devredilmesiydi. Microsoft gibi büyük şirketlerden yüklü miktarda teklifler alan ByteDance, bu tekliflerin hiçbirini kabul etmedi. Şirket, son zamanlarda Oracle şirketiyle görüşmelere başlasa da Donald Trump’ın verdiği 90 günlük süre 15 Eylül’de dolmuştu.

TikTok artık ABD’de indirilemiyor!

90 günlük sürenin dolmasının ardından ABD Hükümeti, henüz daha TikTok’un ABD’deki işlerini devretmemiş olan ByteDance firmasına ek süre tanımadı. Uygulama, ABD’deki kullanıcıların indirmesine kapatıldı. Yani TikTok artık, ABD’de indirilemiyor.

Devir sürecinin hızlanması bekleniyor

ABD Hükümetinin yaptığı bu hamlenin çinli ByteDance şirketinin, uygulamanın ABD’deki işlerinin devrini hızlandırması bekleniyor. Eğer ki devir işlemlerinden bir sonuç çıkmazsa uygulamanın tamamen erişime engellenme olasılığı çok yüksek. Zamanın kısıtlı olması ve TikTok’un bu süreçte ABD’de ciddi anlamda kullanıcı kaybetme riski olması sebebiyle yüksek ihtimalle devir önümüzdeki günlerde Oracle firmasına gerçekleşecek ve uygulama yeniden kullanıcıların indirmesine açılacak.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir