Ana SayfaGüncelABD'de TikTok yasağı süresiz olarak ertelendi!

ABD’de TikTok yasağı süresiz olarak ertelendi!

TikTok platformunun ABD’de erişime engellenmesi uzun zamandır gündemde olan bir konu. ABD hükümeti son zamanlarda TikTok’un yeni indirmeye kapatılması gibi yaptırımlar uyguluyordu. Yaptırımların kaldırılmasının tek yolu TikTok’un ABD’deki işlerinin ABD merkezli bir firmaya satılmasıydı. Fakat TikTok’un sahibi olan ByteDance bunu yapmamakta direnince ve TikTok kullanıcılarından yasağa yönelik tepki gelince ABD Hükümeti geri adım attı.

tiktok abd

90 günlük süre 15 Eylül’de dolmuştu

ABD hükümetinin TikTok’a ABD’deki işlerini ABD merkezli bir şirkete devretmesi veya tamamen ülkeden çekilmesi tanıdığı 90 günlük süre 15 Eylül’de dolmuştu. Bu süreçte yasaklardan etkilenmemek için somut bir atamayan TikTok’un sahibi ByteDance şirketi, 90 günlük sürede bir çözüme ulaşamamıştı.

Kısıtlamadan sonra görüşmeler hızlanmıştı

İlk etapta geçtiğimiz hafta TikTok, ABD’de yeni indirmeye kapatılmıştı. Bu adımdan sonra işlerin biraz daha ciddiye bindiğini gören ByteDance; Microsoft, Oracle gibi şirketlerle uygulamanın ABD’deki işlerinin devri için görüşmeleri hızlandırmıştı. ByteDance, çok yüksek ihtimalle ABD’li yazılım şirketi Oracle ile bu konuda anlaştı. Bu henüz net değil ancak yüksek ihtimalle bu hafta içerisinde duyurulacak.

Erişim engeli süresiz olarak ertelendi

Bu anlaşma ABD’de yaklaşık 100 Milyon gibi azımsanamayacak bir sayıda olan TikTok kullanıcılarını sevindirdi. Uygulama, normal şartlarda ve bir erteleme olmazsa bugün erişime kapatılacaktı. Ancak ABD yüksek mahkemeleri uygulamanın kapatılmasını süresiz olarak erteledi. ABD’de bulunan TikTok kullanıcıları bu durumdan hayli mutlu oldu.

Kaynak

İlgili haber: TikTok, ABD’ye satılmak yerine kapatılabilir!
Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir