Ana SayfaİnternetApple Music'in Web Tabanlı sürümü kullanıma sunuldu!

Apple Music’in Web Tabanlı sürümü kullanıma sunuldu!

Web uygulaması beta sürümünde olan Apple Music, bugün itibari ile resmi olarak piyasaya sürüldü. Apple Music’e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Birçok açıdan, sitenin tasarımı ve düzeni yerel Mac uygulamasına çok benziyor. Mağaza sayfalarının düzeni benzer ve görsel dilleri aynı. Üstte aynı oynatıcı kontrolleri yer alıyor. Ayrıca kullanıcılara “Sizin İçin” , “Gözat” ve “Radyo” ile sola hizalanmış gezinme çubuğu da bulunuyor.

Bununla birlikte, web sitesinin platforma bağlı olarak belirgin bir şekilde “Müzikte Aç” (Apple cihazlarda Safari’de) veya “iTunes’ta aç” özellikleri öne çıkıyor. Ayrıca, Apple Music Web Platformu, Mac’lerde iTunes’dan Müzik’e aktarılan bazı kişisel kütüphane özelliklerini barındırmıyor.

Web sitesi ilk kez eylül ayında bir beta etiketi ile tanıtılmıştı. Bugün oldukça uzun süren bir beta dönemi sona verdi. Bu Apple’ın daha fazla hizmetini Web’e getirme çabalarını izliyor. Şirket kısa bir süre önce iCloud web sitesinin mobil versiyonunu çıkardı ve bu sitenin masaüstü Web versiyonu yıllar içinde iPhone Bul ve Arkadaş Bul gibi giderek daha fazla uygulamayı ortaya çıkardı.

Apple ayrıca, özellikle TV+ içeriğini sunmayı amaçlayan TV Uygulamasının biraz tanınmış veya kabul edilmiş bir Web sürümünü de sunuyor. TV’nin masaüstü sürümü, Apple’ın kanal için çağırdığı iş ortağı ağlarından ve hizmetlerden içerik toplamak için çeşitli özelliklerde sunuyor. Ancak bu web sitesinde yer almıyor. Müzik uygulamasında olduğu gibi, bu uygulama ile masaüstü veya mobil uygulamalar için ikincil bir deneyim olduğunu hissedilir.

Bir şirket olan Apple, Google gibi Web uygulamalarına büyük önem veren rakiplerin aksine, platforma özgü uygulamaların çoğu uygulama ve hizmet için birincil deneyim olası gerektiğini uzun zamandır savunuyor. Bunun nedeni, iki şirketin çok farklı iş modellerine sahip olmalarıdır. Apple öncelikle donanım ve içerik satmaya çalışırken, Google Web’e hakim olmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir