Ana SayfaSosyal MedyaTikTokTikTok Live Studio'ya 'çalıntı kod' iddiası!

TikTok Live Studio’ya ‘çalıntı kod’ iddiası!

Kısa süre içinde dünyanın en popüler platformlarından birisi halini alan TikTok, üzerinde çalıştığı bazı uygulamalarla üst seviyedeki popülerliğini korumak istiyor. Platform, hedef kitlesini arttırmak için geçtiğimiz hafta yeni bir uygulama üzerinde testler yapmaya başladı.

TikTok, Twitch benzeri bir uygulamaya üzerinde uzun zamandır çalışıyordu. Şirket, geçtiğimiz günlerde canlı yayın platformu olan TikTok Live Studio için geliştirdiği Windows programının testlerine başlamıştı. Yeni projesi üzerinde titizlikle çalışan şirket yeni bir iddiayla sarsıldı.

TikTok Live Studio’da lisans ihlali yapıldığı iddia edildi

TikTok henüz test aşamasındaki yeni uygulamasını hayata sokmaya hazırlanırken OBS iş geliştirme müdürü Ben Torell‘den ilginç bir iddia ortaya atıldı. Torell’e göre, TikTok Live Studio yazılımında OBS projesinde yer alan kodlar kullanıldı ve lisans ihlali yapıldı.

HunterAP adlı Twitter kullanıcısı, TikTok Live Studio yazılımında OBS’ye ait kodların yer aldığını bir görüntü ile savundu. Yasal olarak TikTok’un yeni programında bulunan yazılımdaki kaynak kodları açık bir şekilde paylaşması gerekiyor. İddialarla ilgili TikTok cephesinden henüz bir açıklama gelmedi.

GPL (General Public License), yani Genel Kamu Lisansı kurallarına göre TikTok’un kaynak kodlarını paylaşması gerekiyor. Öyle ki onu hakkında açıklama yapan Ben Torell de TikTok’tan kaynak kodlarını paylaşmasını bekliyor. Ancak Torell, lisans kurallarına uyduğu taktirde TikTok ile çalışmanın kendileri için mutluluk verici olduğunun da altını çizdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir